Müşteri Kazanç

Müşteri kazanç sistemleri son yıllarda yerel, ulusal ve uluslar arası işletme ve firmalar tarafından müşterilerine daha yakından hizmet verebilmek ve alışveriş yaparkende kazanç elde etmelerini sağlayan sistemdir.

İşletmelerin müşterilerine alışveriş yaparkende kazandırmayı amaçladığı bu sistem birçok işletmenin cirosunu çok büyük oranda arttırmıştır. 

Bu sistem ile müşterilerinize birçok avantaj sağlayabilir ve iş hacminizi arttırırsınız. 

Yoğun rekabet ortamında müşteri ile iletişimi arttırmak, müşterinin periyodik ve sistemli olarak işletme kampanyalarından, indirimlerden haberdar edilerek düzenli olarak işletmeyi ziyareti ve alışveriş yapmasını sağlamak amacıyla geliştirilmiştir.

Ülkemizde kurumsal ve kurumsallık yolunda iş geliştirme programı uygulayan birçok süpermarket, kafe, restaurant, benzin istasyonu, yapı market, giyim mağazaları vb. işletmeler "müşteri kazanç" sistemleri kullanmaktadır.


Bu sistemin işletmenize kazandıracakları:


Müşterilerin alışveriş alışkanlıklarının/sıklıklarının takip edilmesi,
 
Müşterilere uygun kampanyalarda birebir iletişim (sms, mobil uygulama)  kurulmasının sağlanması,

Müşterilerine kazanç sistemi, indirim, bonus biriktirme, hediye vb. imkânlarının sağlanması,

Belirlenen kriterlerdeki (alışveriş miktarı, biriktirilen bonus vb.) müşterilere çekiliş yapılması,

Özel günlerde (yılbaşı, sevgililer günü vb.) çekilişler yapma  imkanı sağlanması, 

Müşterilerin kazançlarını, bonuslarını mobil uygulama ile takip edebilecekleri sistemin sağlanması,

Müşteri bilgilerinin sınıflandırılarak, müşteriye özel kampanya uygulaması tasarlanması, (doğum günü, evlilik yıldönümü vb.)

Müşteri bilgilerinden yola çıkarak çeşitli meslek gruplarına özel kampanyaların tasarlanması, (öğretmen, avukat, doktor, banka personeli vb.)

Müşteriler cep telefonlarına işletmenin kendi adı ve logosunu taşıyan mobil programı (android ve ios) indirerek işletmenin kampanyalarını, kazandıkları bonus miktarını anlık olarak takip edebileceklerdir.